Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 4848 spørgsmål og givet 7399 svar de sidste 17 år
2023-05-18T13:45:46: 1

Brevkassespørgsmål

Jeg er forelsket i en pige

Indsendt af pige12 år


Hej brevkasse Jeg er en pige som er forelsket i en pige og jeg ved ikke hvad jeg skal stille op for jeg ved hvem pigen jeg godt kan lide er vild med og i s p eller k fortalte hun at  hun ikke er til piger og jeg kan ikke komme over det og græder hver eneste nat og dag
pige
Forelskelse

Forelskelse

Se flere

Besvarelser

2023-05-31T07:42:14 1
Clara

Kære dig,

Jeg kan godt forstå, du blev ked af det, da hun fortalte, at hun ikke er til piger. Man kan ikke styre, hvem man bliver forelsket i, og derfor kan det være rigtig svært, når man bliver forelsket i "den forkerte" af den ene eller anden årsag. 

Du skriver, at du er rigtig ked af det for tiden. Det forstår jeg godt. Har du prøvet at tale med nogen om det? Det kan f.eks. være dine forældre, en god ven eller eventuelt at ringe til f.eks. Børnetelefonen, hvor man kan få en telefonisk samtale. Der kan man også være anonym, hvis man ønsker det. 

Hvor tæt er du med hende pigen, du er forelsket i? Måske kan det være, at du kan fortælle hende, at du har fået lidt følelser i klemme for hende, og at det gør det lidt ked af det for tiden. Man kan selvfølgelig ikke vide, hvordan hun tager det. Men hvis hun ved det, har hun muligheden for at tage højde for det og samtidig kan hun forholde sig til, hvordan hun har det med dig følelsesmæssigt.

Husk på, at der nok skal være en ny, du kommer til at forelske dig i. Jeg ved godt, at det kan lyde helt uforståeligt og som et dårligt råd lige nu, men jeg håber alligevel, at det kan hjælpe dig at huske og tro på. 

Du er altid velkommen til at skrive herind igen. Alt godt fra mig.

De bedste hilsener, Clara.

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om forelskelse

Er ikke rigtig forelsked

Jeg var forelsked i en dreng i 2 klasse også var jeg ikke men så bliv jeg i gen i den samme i 3 kl...

Efterskole Pige

hej brevkassenJeg er 16 år og går på efterskole. der er en pige som jeg godt kan lide og er meget...

Jeg er blevet forelsket i den samme, som jeg godt kunne lide før

Hej jeg er en pige der er 10 år.Jeg er blevet forelsket i den samme.Det startede til en fest for kl...

Min forelskelse er flyttet til Sverige

Jeg er forelsket i en dreng som for nydeligt flyttede til Sverige. Jeg har hverken hans nummer og je...

Ham jeg er forelsket i har en kæreste

Jeg er forelsket i en der har en kæreste. Jeg var til en klassefest og ham jeg er forelsket i går ...

Et jeg forelsket?

Oppe i skolen er der den her pige, lad os sige hun heder Ronja.Hun startet i starte af skole året, ...

noget jeg bilder mig ind?

Jeg er måske forelsket i en dreng fra min klasseHan er flot og vi ser hinanden både i skole og til...

Er forelsket i en anden

Hej brevkasseJeg har en kæreste. Men jeg har flyttet skole, så vi ses ikke så meget mere. Nu er j...

Er jeg blevet afvist på en høflig måde?

Jeg har mødt den her super søde fyr på skiferie. Vi snakkede sammen et par gange, hvor samtalen b...

"..tak for en mega fed brevkasse, den er super"

- Anonym