Vi står altid klar til at hjælpe dig
Skriv til brevkassen100% anonymt · 100% gratis
Indsendt af pige på 16 år
Hej brevkasse jeg er 16 år. Jeg har gået til kor siden 0 klasse, men nu er der ikke kor mere pga. vi ikke er nok tilmeldte, men sagen er at jeg ved ikke om jeg er forelsket i min korleder. Jeg synes det pineligt, fordi han er 44 og han har en kæreste + han er gay, og jeg synes det bare så upassende, hvis jeg er forelsket i ham. Og jeg bange for at de andre i koret har lagt mærke til det. (Hvis jeg altså er forelsket i ham) jeg ved ikke om jeg er, men jeg har spekulerede på det længe. Håber i kan hjælpe mig, og jeg snart får svar. Har skrevet herind tideligere, men fik intet svar. Ville rigtig gerne have hjælp. De bedste hilsner den meget usikker pige
Ps. Please skynd jer at give svar. Kan snart ikke bærer den her tanke mere ????????
Anonym
Indsendt af
pige på
16 år
Hej med dig
Jeg forstår alt for godt din frustration, det er ikke altid nemt at finde rundt i sine egne følelser. Det er derfor også meget svært at give dig et konkret og direkte svar på, om du er forelsket eller ej da det kun er noget du kan gøre op med dig selv. Tegn på at man er forelsket kan dog være at man tænker meget på personen, har sommerfugle i maven og at man føler sig gladere i deres nærvær og gerne vil bruge tid sammen med dem. Det er dog også vigtigt at undersøge, om det er en sund og realistisk interesse eller ej. Mange gange kan en forelskelse dog godt forveksles med et crush. Det er helt normalt at have crushes på mennesker, som man ikke kan være sammen med. Som sagt kan det være svært at vide hvad man nøjagtigt skal gøre når man står i det, det kan derfor nogle gange være rart at tale med en veninde eller en anden du stoler på. Det kan måske give dig en bedre forståelse af hvad du føler og hvad du skal gøre.
Jeg vil dog godt forsikre dig, at langt de fleste har haft et uopnåeligt crush på én eller flere man ikke har kunne være sammen med. Det er vigtigt at huske, at følelser kan ændre sig over tid.
De bedste hilsner
Kirstine
Hej med dig
Jeg kan godt forstå, at du ikke kan bære tanken om, hvorvidt du er forelsket i din korleder eller ej. Det er også en svær situation, du står over for. Det kan være udfordrende, da der ikke er en klar definition på, hvornår man ved, om man er forelsket eller ej. Det varierer fra person til person, og det der kan være tegn på forelskelse for nogle, kan blot være tiltrækning til en person, der har visse egenskaber, som man kan lide.
Min anbefaling er, at du bruger tid på at reflektere over, hvad det præcist er ved din korleder, som du kan lide. Er det personligheden, karismaen eller noget helt andet? Prøv at skrive det ned på papir og få alle dine tanker og følelser omkring ham ned på skrift. Det kan være svært at bearbejde tingene alene i hovedet, men når du får det på papir, kan det give dig lettelse og et klarere billede af, hvad du egentlig tænker på.
Det er vigtigt at huske, at tiltrækning til en person ikke nødvendigvis betyder, at du er forelsket i vedkommende. Det er helt normalt at blive tiltrukket af nogen, tænke meget på dem og tro, at man er forelsket og ikke kan leve uden dem. Men efter nogle måneder kan man glemme personen helt og fortsætte med sit eget liv. Især når man er ung, kan man let blive tiltrukket, da man ikke har mødt så mange mennesker og ikke har opnået så meget livserfaring. De fleste af os har sikkert oplevet at være meget tiltrukket af en person og efter nogle uger, måneder eller år glemme vedkommende helt.
Til sidst vil jeg minde dig om, at det er helt okay at føle sig tiltrukket af en person, uanset deres køn, seksuelle orientering eller alder. Man kan ikke kontrollere sine følelser, men man kan kontrollere sin adfærd. Jeg synes, du skal prøve at tage det roligt og tænke mindre på, om du er forelsket eller ej. Jo mere afslappet du er, desto mindre vil andre mennesker lægge mærke til det. Husk, det er vigtigt at give dig selv tid til at forstå dine følelser og være tålmodig med dig selv.
Jeg håber, at dette svar kan hjælpe dig lidt på vej. Husk, at du ikke er alene, og det er vigtigt at være venlig og kærlig over for dig selv.
Med venlig hilsen,
Abier
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.
Vi har modtaget 5027 spørgsmål og givet 7509 svar de sidste 18 år
100% anonymt · 100% gratis
"Først og fremmest tak for en rigtig god brevkasse. I giver mange gode råd, og nu skriver jeg til jer, da jeg har brug for et godt råd til min situation"
- Anonym