Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 4741 spørgsmål og givet 7309 svar de sidste 16 år
2024-11-25T22:39:28: 1

Brevkassespørgsmål

Ham det uanset ikke kan blive

Indsendt af pige15 år


Hej UngZone

Jeg er en pige på 15 som spiller en del teater. Jeg har spillet i mange år, men aldrig har jeg støt på ham her. I år skal jeg spille en del af en gruppe unge teenageres og det er han også en del af. Det er først nu jeg rigtig tænker over hvor sød han er. Så skulle man tro det ikke var et problem, da vi ser meget til hinanden. Problemet er bare at han er et par år yngre end mig, jeg går i 9 og han går i 7. Normalt ville det være et kæmpe rødt flag, men ikke med ham. Som om det ikke var nok, så har han også en kæreste som går i 9, på den skole han går på. Jeg synes det er lidt mærkeligt at han har en kæreste, da vi flirter ret meget. I den her gruppe teenagers er der ikke så mange drenge, men mange piger. Han snakker meget med mig og vil rigtig gerne kramme. Vi giver hinanden en del blikke, så jeg ved ikke helt hvad jeg skal gøre. Jeg har ikke den her følelse af at jeg er forelsket i ham, synes bare han er lidt sødere end alle andre. Jeg synes at jeg er tarvelig, da vi flirter en smule når han har en kæreste, men kan bare ikke rigtig styere det. Han har aldrig selv nævnt hans kæreste, så jeg prøver bare at slå det hen, og lade som ingenting. 

Hvad synes I jeg skal gøre? Jeg skal se rigtig meget til ham her det næste stykke tid.

På forhånd tusind tusind tak!!

pige
Forelskelse

Forelskelse

Se flere

Besvarelser

2024-12-11T04:46:01 2
Sophie

 Hej med dig <3 

Tusind tak for dit spørgsmål! 

Hvor lyder det spændende med teater. For det første skriver du, at du ikke helt ved om du er forelsket, eller om det blot er fordi, at du synes han er sød. Det er meget vigtigt at afklare med dig selv, før du gør noget andet. For som du selv siger, så har han en kæreste, og derfor er det også super vigtigt at tage hensyn til alle parter i situationen, og hun er også en part, selvom man føler det blot er mellem jer to. 

Det kan være super svært at holde sig væk, når man synes nogen er sød, men så længe han har en kæreste, er det bedste du kan gøre, at afklare med dig selv hvad du føler, og tage en god snak med drengen. Ikke mindst af respekt for hans kæreste. 

Selvom det er ham, som har en kæreste, er det vigtigt at han enten slår op med sin kæreste, eller stopper med at flirte med dig, fordi at det kan skabe unødvendige problemer for jer begge, som uvenskaber og dårlig omtale, og det er der absolut ingen der fortjener <3 Mit vigtigste råd er at du taler med den søde dreng, og afklarer med dig selv, hvad de her følelser i din krop er, og hvad du vil med dem. Og ikke mindst passer på dig selv!


Knus, Sophie <3

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om forelskelse

Får ham aldrig ud af hovedet

Hej Ungzone Jeg har skrevet ind om det her før, og fik et godt svar. Jeg kunne bare godt bruge...

Elsker de virkelig hinanden

Hej ungzone Jeg er en pige på tolv år. Jeg skriver ind fordi jeg har været rigtig ked af det...

Min veninde er blevet kæreste med mit crush og nu siger hun at hun elsker ham

Hej jeg er en pige på tolv år og jeg har haft et crush på en dreng fra min klasse i cirka 4 år j...

Kan han lide mig?

Hej brevkasseJeg er blevet forelsket i en dreng som jeg godt har kunne lide længe. Jeg synes han er...

Handler om en dreng

Inden jeg forklarer alt er jeg nødt til at finde på nogle fake navne. Ellers bliver det for svært...

Forelsket på diskotek

Jeg var på diskotek med mit opholdsted for ca 1 måned siden  og på diskoteket så jeg en pæ...

Jeg kan lide ham men han kan ikke lide mig

Hej. Jeg har været vild med den her drenge i snart 5 måneder, og vi snapper rigtig meget sammen og...

Ved ikke om jeg er ved at blive forelsket i min veninde

Jeg tænker jævnlig på min veninde og for en rumlende fornemelse i maven. Vi skal ses næste måne...

Kan han lide mig

Hej jeg er en pige på 14 (snart 15) jeg kan godt lide den her dreng, men han er et år yngre mig. V...

"tak for jeres store hjælp de andre gange jeg har indsendt et dilema til jer"

- Anonym