Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 4777 spørgsmål og givet 7332 svar de sidste 16 år
2025-01-01T11:10:14: 1

Brevkassespørgsmål

Kan han lide mig?

Indsendt af pige12 år


Hej brevkasse

Jeg er blevet forelsket i en dreng som jeg godt har kunne lide længe. Jeg synes han er pæn, sød og sjov at være sammen med. Han er cirka 1 år ældre end mig. Når vi er sammen laver vi alle mulige sjove ting og vi hygger også. Men det værste er at han er min grandfætter og jeg ved ikke hvad jeg skal gøre. Men jeg har ikke fortalt det til nogen fordi at jeg er bange for om de vil grine ad mig og sige: Men det kan du ikke fordi i er i familie. Og jeg kan virkelig godt lide ham. Men jeg er helt sikker på at han ikke føler noget som helst for mig. 

Jeg håber i kan hjælpe.

pige
Forelskelse

Forelskelse

Se flere

Besvarelser

2025-01-02T11:02:43 2
Ditte

Kære brevskriver godt du skriver ind, det er dejligt at du oplever et crush, men jeg tror ikke at det er en god idé at have følelser for din grandfætter, da man kan sige at i er i familie med hinanden, jeg synes du skal se ham i et venskabeligt og familiært lys  og så skal du nok finde en sød dreng som er perfekt for dig når du bliver lidt ældre.

Måske kan du overveje at dele, hvordan du har det til din mor, så du ikke står uden støtte, jeg er sikker på at hun deler holdning med mig. I kan sagtens lave sjove ting sammen, men i skal nok ikke udvikle følelser for hinanden.

Jeg håber at du kan bruge mine råd

Ditte:)


Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om forelskelse

Jeg kan lide ham med han vil ikke have en kæreste

Hej brevkasse,Jeg har et problem, som jeg gerne vil dele med dig. Jeg har længe haft følelser for ...

Kan han overhovedet lide mig?

Hej ungzone. Der er denne her dreng som at jeg går i klasse med. Han er rigtig sød sjov og fl...

Jeg elsker ham stadig.

Jeg slog op med min ex kæreste for omkring 4 måneder siden. Vi var ikke kærester i særlig lang t...

forelsket

Der er den her dreng der er mega sød i min klasse men problemet er han har en kæreste og det har j...

Får ham aldrig ud af hovedet

Hej Ungzone Jeg har skrevet ind om det her før, og fik et godt svar. Jeg kunne bare godt bruge...

Elsker de virkelig hinanden

Hej ungzone Jeg er en pige på tolv år. Jeg skriver ind fordi jeg har været rigtig ked af det...

Min veninde er blevet kæreste med mit crush og nu siger hun at hun elsker ham

Hej jeg er en pige på tolv år og jeg har haft et crush på en dreng fra min klasse i cirka 4 år j...

Handler om en dreng

Inden jeg forklarer alt er jeg nødt til at finde på nogle fake navne. Ellers bliver det for svært...

Forelsket på diskotek

Jeg var på diskotek med mit opholdsted for ca 1 måned siden  og på diskoteket så jeg en pæ...

"Tak for jeres hjælp så utroligt mange gange før!"

- Anonym