Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år
2012-05-18T12:28:42: 2

Brevkassespørgsmål

Droppe eller fortsætte?


hej. jeg er en pige på 13 år.

for nogle måneder siden havde jeg noget med en dreng fra min klasse ( "ole" ). vi var næsten ved at komme sammen, men så blev det som om han ikke gad mig mere, altså han sagde han var fr doven til at sms'e og han forstod mig ikke. så jeg valgte at droppe ham. men nu er vi begyndt at snakke og skrive meget sammen igen og jeg tror jeg har fået følelser for ham igen. vi skriver søde, skat, hjerter og kys over mobil og online sider. min bedste ven som er meget gode venner med "ole" siger at "ole" er vild med mig men gerne vil gå stille frem. problemet er bare at de to "mobber" en fra vores klasse ret meget og nu får han hjemmeundervisning og det vil jeg self. ikke være med til. mig og "ole" har ikk så mange fælles interreser ud over venner og sport. han bruger vist 4-5 dage om ugen på spring gymnastik så han har heller ikke rigtig tid til at være sammen efter skole. så jeg ved ikk om jeg skal beholde ham og evt. blive kærester med ham eller om jeg skal droppe ham igen? pleazz hjælp mig!!!
Forelskelse

Forelskelse

Se flere

Besvarelser

2012-05-18T12:28:42 1
Daniele
Hej "Pigen der er i tvivl",

Hvis I begge syntes godt om hinanden (igen), er der da ikke noget galt i at i finder sammen. Hvad jeg bare bekymrer mig over er at I ikke har så mange fælles interesser. Det er der ikke desideret noget galt i, men hvis I ikke laver nogle fælles ting sammen kan det ende galt - mest af alt hvis I ikke tilbringer så meget tid sammen.

Men jeg syntes at I skal tage en snak sammen om det. Det råder jeg altid folk til, da det er noget man finder ud af indbyrdes. Du skal følge dit hjerte, og gøre det du bedst syntes om.

Jeg håber at I sammen finder ud af det hele.

Med venlig hilsen,

Daniele Buttigli
2012-05-18T12:28:42 1
Kirstine
Hej

Der er desværre ikke en beslutning andre skal tage for dig, men du er nødt til at finde ud af med dig selv om du kan leve med ham som han er, eller om du ikke kan acceptere det

Vh Kirstine

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om forelskelse

Jeg er vild med min venindes crush ????

Hej kære kære brevkasseSer i, Mig og mine 3 veninder (E, G, A) taler tit om vores crushes. Og enga...

Forelsket i en dreng

Hej jeg er lidt forelsket på en dreng men det er 2 år i mellem os og jeg har ikke hans nummer så ...

En dreng jeg ikke kan lide, følger efter mig – og mit crush driller mig

Kære UngZoneJeg er en pige på 11 år, der har brug for et godt råd. Min bedste veninde var førhe...

Hvad skal jeg gøre

Hej pige på 11 jeg er forelsket i min fars vens barn vi er nogen sammen jeg syndes det er svært at...

Forelsket

Hej jeg er en ung mand på 22 år gammel.  Jeg  kan lide 2 piger. En af dem bor på fyn og...

Hvem er han vild med #nok ikke mig

Kære UngZone ????der er den her dreng i min klasse (som jeg er lidt vild med) men jeg ved ikke om h...

Skal jeg sige det?

Okay jeg er en pige på 11 år og er vild med en fra min klasse og har været det i cirka 1 år men ...

venindes storebror

Hey alle sammen Jeg har et MEGA STORT PROBLEM!!! Jeg tror måske at jeg er vild med min veninde...

Vild med venindes tvilling

HejJeg kan lide min venindes tvillingJeg ved ikke hvad jeg skal gøre og jeg har kunne lide ham side...

"Hej UngZone, og tak for jeres pålidelige brevkasse, som jeg har haft meget gavn af, da jeg har skrevet ind til jer før."

- Anonym