Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år
2012-06-02T21:21:29: 2

Brevkassespørgsmål

HVAD SKAL JEG GØRE?


Der er denne her fyr, som jeg er blevet ret glad for. Vi har været sammen rigtig mange gange (på den ikke seksuelle måde (;) Det virker som om, både han og jeg har interesse for hinanden og over sms flirter vi ret tit. Folk omkring os, har også lagt mærke til der er noget kemi imellem os. Problemet er bare fyren her altså har en kæreste, og de har lige haft halvandenårsdag :/ Han virker okay glad for hende, men samtidig også som om han er ved at blive lidt træt af hende.

Han ved jeg er vild med en fyr, og spørger hele tiden ind til hvem det er. Jeg kan ikke rigtig finde ud af hvad jeg skal sige til ham? Skal jeg fortælle ham, jeg har følelser for HAM? Jeg kan ikke lide at komme imellem ham og hans kæreste, men samtidig vil jeg gerne have ham jo!?

Jeg vil bare ikke miste ham som ven, og jeg er mildt sagt røv bange for, at jeg skræmmer ham væk ved at komme ud med mine følelser. Han er som person super sød og forstående en sand gentleman! HVAD SKAL JEG GØRE!!??
Forelskelse

Forelskelse

Se flere

Besvarelser

2012-06-02T21:21:29 1
Martin
Hej Line.

Hvis han virkelig er din ven, så bør du ikke rode dig ind i hans forhold.

Enten må du bare vente på, at han bliver fri og ellers så må du ud og finde nogle nye forelskelser og komme over ham.

I hvert fald: Hvis du vil beholde ham som ven, så skal du passe meget på og gå meget stille frem. Du kan jo altid vise ham, at du har følelser overfor ham, uden at det bliver for ekstremt.

Held og lykke,

_Martin
2012-06-02T21:21:29 1
Kirstine
Hej

Hvis han virkelig er så forstående så vil han også hjælpe dig med at "komme over ham" hvis han kun vil have dig som ven. Selvfølgelig er der en mulighed for at du skræmmer ham, men tror ikke at nogen fyr er så dum at han ikke kan se det der er lige for næsen af ham. Hvis det var mig ville jeg sige det til ham, men vær forberedt på at han måske reagerer modsat af hvad du forventer

Håber du finder ud af det

Kirstine

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om forelskelse

Jeg er vild med min venindes crush ????

Hej kære kære brevkasseSer i, Mig og mine 3 veninder (E, G, A) taler tit om vores crushes. Og enga...

Forelsket i en dreng

Hej jeg er lidt forelsket på en dreng men det er 2 år i mellem os og jeg har ikke hans nummer så ...

En dreng jeg ikke kan lide, følger efter mig – og mit crush driller mig

Kære UngZoneJeg er en pige på 11 år, der har brug for et godt råd. Min bedste veninde var førhe...

Hvad skal jeg gøre

Hej pige på 11 jeg er forelsket i min fars vens barn vi er nogen sammen jeg syndes det er svært at...

Forelsket

Hej jeg er en ung mand på 22 år gammel.  Jeg  kan lide 2 piger. En af dem bor på fyn og...

Hvem er han vild med #nok ikke mig

Kære UngZone ????der er den her dreng i min klasse (som jeg er lidt vild med) men jeg ved ikke om h...

Skal jeg sige det?

Okay jeg er en pige på 11 år og er vild med en fra min klasse og har været det i cirka 1 år men ...

venindes storebror

Hey alle sammen Jeg har et MEGA STORT PROBLEM!!! Jeg tror måske at jeg er vild med min veninde...

Vild med venindes tvilling

HejJeg kan lide min venindes tvillingJeg ved ikke hvad jeg skal gøre og jeg har kunne lide ham side...

"Hej sødeste brevkasse, er super glade for jeres hjælp, hvilket gør jeg igen skriver da jeg står i et dilemma.."

- Anonym