Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

Menstruation

Indsendt af "Anonym" på 15 år

Hej
Jeg er en pige på 15 snart 16 år. Jeg er sent udviklet, mine bryster er nu ca. vokset i 2 1/2 år, og jeg passer en a/lille b skål. Jeg har haft udflåd i ca. 1 1/2 år. Her i foråret 2014 tror jeg jeg fik min første menstruation i form af lidt blod i løbet af en aften/nat, men problemet er, at den ikke er kommet siden. Nogle gange har jeg det som om, den "burde" komme. Jeg får lidt ondt i maven og humørsvingninger, mere udflåd osv., men den kommer bare ikke. Er det normalt? Er ret bange for, at der er noget galt med min krop, fprdi den ikke er kommet, og jeg burde gå til lægen? Det er jo over et halvt år siden, jeg troede, jeg fik menstruation første gang?
På forhånd tak

Besvarelser

Svar fra Nanna

Hej "C"


Ja nogle er senere udviklet end andre. det er svært at sige om det var din menstruation der kom i foråret men det er normalt at du kan mærke ændringer i din krop. Hvis jeg var dig ville jeg nok tage ned og snakke med min læge, ikke fordi der er noget galt men så kan i sammen holde øje med din menstruation og finde ud af om det måske var den der kom og det er altid dejligt at snakke med nogen der har forstand på det når man selv ikke har prøvet det før, du kan også snakke med din mor.


Jeg håber du kan bruge mit råd :-)


-Nanna

Svar fra Tenna

Hej. 
Da du ikke er særlig gammel (biologisk set) er det meget normalt. I dag får man sin menstration tidligere, end da jeg var yngre, men nogle personer får den først som 18 årig, så umiddelbart tænker jeg ikke det er bekymrende at der ikke rigtig sker noget. 
Der kan være flere årsager til at den udebliver, og det er her jeg umiddelbart tænker at du bør vende det  med en fagperson. Jeg ved at et fact er at hvis man enten er meget tynd eller hvis man er overvægtig, kan det være årsag til en udeblivende menstration, og nu ved jeg ikke om du er seksuel aktiv (uden beskyttelse) men en graviditet kan også være årsag til at den udebliver. 
Jeg synes du skal ringe til din læge, og få en tid hvor du lige kan vende det med ham/hende. 
Knus Tenna 
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5084 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om krop og sundhed

Angst for at nogen skal opdage jeg onanere

Jeg er kommet igang med onani og det går virklig godt. Men jeg er altid megabange for nogen skal fi...

Ked af mine private dele

Her hvor vi er kommen i pupertet er jeg begyndt at have en del filmaftener med overnatning og andre ...

Hvordan lærer jeg at være nøgen?

Vi har allerede fået en del af vores skema at vide til efter ferien. Vi skal have idræt midt på d...

Veninde

Kære brevkasse jeg håber der er nogen der vil svare på mit dilemma. Jeg er egentlig ikke overvæg...

Jeg føler mig fed

Jeg er 11 og jeg føler mig fed. Sidst jeg tjekkede vejede jeg 35 jeg tør ikke at veje mig ige...