Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

Har jeg for små/store/normale bryster?

Indsendt af "Anonym" på 13 år

Hej Brevkasse

Jeg er en pige på 13 år, som bruger C85 i bh.
Jeg syntes selv det lyder som alt for meget, men samtidig ved jeg ikke om det er helt normalt?
Jeg er overvægtig (vil helst ikke skrive min vægt, men den er dog under 75 kg), og syntes selv at det påvirker mine bryster...?
Det mit spørgsmål englelig går ud på er om jeg har for store bryster, eller om det er helt normalt?

Hilsen Anonyme Pige

Besvarelser

Svar fra Isabel

Hej

Man kan ikke sige, om man har for store bryster, da størrelsen på ens bryster er individuel, og da brysterne som regel passer til den krop, man har. Der er ikke noget, der er unormalt, da det er så individuelt. Hvis man er overvægtig, ses det ofte, at man har lidt større bryster end gennemsnittet.

Derfor kan jeg ikke fortælle dig, om de er for store eller ej. Når du kun er 13 år, lyder de store for din aldersgruppe, men du får de bryster, du får, og det bliver man nødt til at acceptere. :-)

Mvh Isabel

Svar fra Tenna

Hej ven. 
Du skriver selv at du er overvægtig, og det kan sagtens være årsagen. 
Det lyder til at du har lidt store bryster, men du skal ikke bekymre dig. 
Jeg er selv overvægtig (og har været det hele mit liv) jeg fik bryster i en tidlig alder, og da jeg var 11 år brugte jeg en B-skål, så du er bestemt ikke den eneste. Idag bruger jeg D-skål, og det er fint, ikke for stort og heller ikke for småt (efter min mening). 

Håber det giver dig lidt ro. 
Knus Tenna
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5084 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om krop og sundhed

Angst for at nogen skal opdage jeg onanere

Jeg er kommet igang med onani og det går virklig godt. Men jeg er altid megabange for nogen skal fi...

Ked af mine private dele

Her hvor vi er kommen i pupertet er jeg begyndt at have en del filmaftener med overnatning og andre ...

Hvordan lærer jeg at være nøgen?

Vi har allerede fået en del af vores skema at vide til efter ferien. Vi skal have idræt midt på d...

Veninde

Kære brevkasse jeg håber der er nogen der vil svare på mit dilemma. Jeg er egentlig ikke overvæg...

Jeg føler mig fed

Jeg er 11 og jeg føler mig fed. Sidst jeg tjekkede vejede jeg 35 jeg tør ikke at veje mig ige...