Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

hvor langt skal den op?

Indsendt af "Anonym" på 13 år

hej jeg er en pige på 13 som syntes det gør ret ondt at tage en tampon i. jeg kan ikke helt finde ud af hvor langt den skal op da jeg selv ikke kan få det hele ind så jeg syntes den er meget tydelig. og det er da ikke meningen med en tampon er det?
mvh en pige på 13

Besvarelser

Svar fra Josefine

Hej med dig :-)

En tampon skal så langt op som du kan få den, i hvert fald skal den ikke være synlig og så skal du gerne skubbe den op med din finger så halvdelen af fingeren kommer ind. 

Hvis du stadig er jomfru kan forklaringen på smerten og problemer med at få den ind, være at du endnu har din jomfruhinde. Prøv evt. med minitamponer.

Josefine

Svar fra Tenna

hej med dig (: 

Jeg ved faktisk ikke om der er nogle officielle "regler" til hvor langt en tampon skal op. Personligt sætter jeg den så der er 1-3 cm fra tamponens ende til skedeåbningen. Hvis den sidder udenfor kan det godt blive lidt noget grisseri. 

Nu ved jeg ikke hvilke tamponer du bruger, men man kan få så mange forskellige slags, og der findes altså forskellige størrelser, så måske skal du undersøge om du kan få dem lidt mindre, så kan det være det bliver nemmere for dig at sætte dem op og mere behageligt at have dem i 

Knus fra Tenna 
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5084 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om krop og sundhed

Angst for at nogen skal opdage jeg onanere

Jeg er kommet igang med onani og det går virklig godt. Men jeg er altid megabange for nogen skal fi...

Ked af mine private dele

Her hvor vi er kommen i pupertet er jeg begyndt at have en del filmaftener med overnatning og andre ...

Hvordan lærer jeg at være nøgen?

Vi har allerede fået en del af vores skema at vide til efter ferien. Vi skal have idræt midt på d...

Veninde

Kære brevkasse jeg håber der er nogen der vil svare på mit dilemma. Jeg er egentlig ikke overvæg...

Jeg føler mig fed

Jeg er 11 og jeg føler mig fed. Sidst jeg tjekkede vejede jeg 35 jeg tør ikke at veje mig ige...