Brevkassespørgsmål
i tvivl
Indsendt af "Anonym" på 16 år
Hej thelove
Er meget i tvivl, men jeg har ofte noget gulligt halløj omme bag min skamlæber. Først troede jeg det var rester fra at tørre sig med toilet papir for voldsomt, da det virkelig lignede toiletpapir rester, men efter at Være mere forsigtig med det og skiftet til noget mere holdbardigt toilet papir, har jeg det stadig og jeg fjerner det altid i badet, men efter et par dage kommer det igen.. det klør ikke eller generer ikke, men jeg har alligevel en del udflåd men det har jeg så altid haft.. burde jeg tage til lægen? Hvis ja Hvordan fortæller jeg min mor det her?
Svar fra Mette
Hej Rikke.
Jeg kan ikke give dig et svar på hvad det kan være, desværre. Men jeg synes helt klart du skal tage en tur forbi din læge og få det tjekket for en sikkerheds skyld. En tommelfingerregel, tag altid et smut forbi lægen hvis du er utryg ved noget eller du er i tvivl om noget. Hellere et besøg for meget, end for lidt.
Hvad angår din mor, så synes jeg bare du kan fortælle hende det som det er. Hvis det er meget grænseoverskridende for dig, kan du vælge evt. at skrive en besked til hende. Du kan også tage til lægen uden at fortælle din mor noget, din læge har tavshedspligt.
Jeg håber ikke det er noget slemt, og du får et svar fra din læge du kan bruge.
Knus Mette.
Hvad kan vi hjælpe dig med?
Vi har modtaget 5084 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år