Brevkassespørgsmål
Har jeg fået mens?
Indsendt af "Anonym" på 13 år
Hej... jeg har et rimelig stort problem!
Undskyld hvis det her kommer til at lyde lidt klamt!
Imorges da jeg var på WC skulle jeg lave stort, og jeg tørrede kig og sådan, men pludselig var der blod på papiret (jeg har ikke fået menstruation endnu), og efter lidt tid prøvede jeg at tørre mig foran, men der var sådan noget der lignede råddet most banan, som var helt gråt/brunt.. Kan det godt være starten på mens?
Svar fra Anahita
Kære Anne.
Først og fremmest, mange tak for dit brev! Og hvor det godt, at du reagerer på det.
Som jeg kan forstå, spekulerer du over om du har fået din første menstruation.
Umiddelbart fornemmer jeg det som din første menstruation, da det er helt normalt og naturligt at den første blødning ikke er så kraftig.
Det er også helt naturligt, at man bliver nervøs ved første menstruation, fordi at der er så mange spørgsmål og at det er så nyt.
Jeg synes helt bestemt, at du skulle snakke med din mor om det eller skolesundhedsplejersken efter ferien.
Bliver det alt for pinligt lige i første omgang, så snak med en god veninde om det, da jeg ud fra dit brev kan se, at du er 13 år.
Ud fra din alder er det også meget naturligt, at man får sin første blødning.
Husk, tag den med ro! Det er slet ikke farligt, faktisk er det godt at man får sin menstruation! Det indikerer at din krop udvikler sig hen i den rigtige retning!
Jeg håber at du kunne bruge mit svar!
Mange knus!
Svar fra Lotte
Hej Anne,
Det lyder meget sandsynligt, at det er starten på din menstruation. Mange vil opleve, at det netop ikke er så kraftigt lige når man opdager det, men det kan gå hen og bløde mere de efterfølgende dage.
Da du får svar lidt sent, så går jeg ud fra, at du allerede nu har fundet ud af om det var din menstruation eller ej. Ellers synes jeg det vil være en god idé at sige det til din mor, så hun kan hjælpe dig med de forskellige slags bind eller hvis du ønsker at bruge tampon.
Der er intet pinligt i det, da det er en naturlig proces for alle kvinder, dermed ved dine forældre også, at det ville komme til dig før eller siden. Det kan også være du har nogle veninder, der også har fået det, dem kan du evt. også spørge til råds.
Jeg håber, at dette var en lille hjælp :-)
Kærlige hilsner fra
Lotte
Hvad kan vi hjælpe dig med?
Vi har modtaget 5084 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år