Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

Fejler jeg noget?

Indsendt af "Anonym" på 15 år

Jeg er en 15-årig pige som de sidste par måneder har haft krampe op til flere gange om ugen. Det har mest været imens jeg sov, hvor jeg så vågnede pga. krampe i mine ben, fingre eller arme. Har også fået blå mærker på benene, uden nogen forklaring på hvor de kommer fra, for har ikke slået mig eller lignende. Det har været omkring 2-5 blå mærker på både ben og lår og få gange mine arme. Har også de sidste par dage haft hovedpine, det kommer mest om eftermiddagen eller om aftenen. Døjer også nogle gange med at når jeg ligger og skal til at sove, bliver jeg utrolig svimmel, hvilket varer i 5 min. Eller der omkring, men det er meget ubehageligt. Bliver tit svimmel når jeg rejser mig op, men det er jo nok bare fordi jeg gør det for hurtigt. Undrer mig meget over hvad det kan være, og har selvfølgelig søgt lidt på nettet, og det eneste (mht. det med krampe) jeg kunne finde var calcium mangel. Hvilket godt kunne passe, da jeg ikke drikker mælk dagligt. Håber i kan hjælpe da jeg virkelig synes det er mærkeligt og gerne vil have gjort noget ved det.

Besvarelser

Svar fra Sofie

Hej anonyme :)

Det er desværre rigtig svært at skulle vurdere andre folks symptomer, da det kræver en medicinsk uddannelse. Jeg vil derfor råde dig til at fortælle det til dine forældre eller få bestilt en tid til lægen hurtigst muligt, så de kan hjælpe dig med at finde ud af hvad der er galt og om der overhovedet er noget galt + hvad der kan gøres ved det. Husk at fortæl om alle de symptomer du har beskrevet her og hvor hyppigt de har været samt hvor slemme, da det gør det nemmere at finde en årsag :)

Held og lykke med det.

Mvh Sofie
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5086 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om krop og sundhed

Angst for at nogen skal opdage jeg onanere

Jeg er kommet igang med onani og det går virklig godt. Men jeg er altid megabange for nogen skal fi...

Ked af mine private dele

Her hvor vi er kommen i pupertet er jeg begyndt at have en del filmaftener med overnatning og andre ...

Hvordan lærer jeg at være nøgen?

Vi har allerede fået en del af vores skema at vide til efter ferien. Vi skal have idræt midt på d...

Veninde

Kære brevkasse jeg håber der er nogen der vil svare på mit dilemma. Jeg er egentlig ikke overvæg...

Jeg føler mig fed

Jeg er 11 og jeg føler mig fed. Sidst jeg tjekkede vejede jeg 35 jeg tør ikke at veje mig ige...