Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

Mælk ud af bryster

Indsendt af "" på 15 år

Hej ungzone, jeg lå i min seng med min kæreste, og pludselig sagde han “åh der er mælk” og jeg så en hvid dråbe løbe ned af min trøje. Jeg er meget chokeret. Jeg er IKKE gravid, det skal lige siges. Burde jeg kontakte min læge og er det unormalt. Og kan det måske have noget at gøre med p-piller. Som jeg er på.

Besvarelser

Svar fra Clara

Hej med dig,

Tak for din besked. Jeg har ikke kendskab til det område. Men som du selv skriver, vil jeg råde dig til at kontakte din læge. 

Så vidt jeg kan forstå og læse mig frem til, er det noget, der kan ske for nogen - primært piger men også drenge. Det kunne lyde som om, at der kunne være noget hormonelt på spil. Om det er grundet dine p-piller, ved jeg ikke, men det vil lægen helt sikkert kunne gøre dig klogere på. Din læge har formentlig set det før.

Hvis du er mere tryg ved det, kan du også eventuelt have din kæreste eller en forælder med til lægen. Du er altid velkommen til at skrive herind en anden gang.

De bedste hilsener, Clara.

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5061 spørgsmål og givet 7541 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om krop og sundhed

Veninde

Kære brevkasse jeg håber der er nogen der vil svare på mit dilemma. Jeg er egentlig ikke overvæg...

Jeg føler mig fed

Jeg er 11 og jeg føler mig fed. Sidst jeg tjekkede vejede jeg 35 jeg tør ikke at veje mig ige...

Jeg føler mig tyk

Hej ungzone.Jeg er en pige på 12.Jeg føler mig til og er bange for om andre også synes at jeg er ...

Hvornår for jeg det?

HejEr en pige på tolv og har haft udflåd i 1,5 år og er bange vær dag for at få min menstruatio...

Er bange for at veninde skjuler en spiseforstyrrelse.

Kære ungzone. Jeg har en veninde der for et år siden fik konstateret diabetes type 1. Før hu...