Vi står altid klar til at hjælpe dig
Skriv til brevkassen100% anonymt · 100% gratis
Indsendt af pige på 15 år
Kære ungzone.
Jeg har en veninde der for et år siden fik konstateret diabetes type 1. Før hun fik det konstateret tabte hun sig enormt meget, fordi sygdommen tærede på hende. Da hun fik de hjælpemidler og medicin hun skulle have, tog hun på til det normale igen. Hun havde vænnet sig til den tyndere version af sig selv før hun fik diabetes, og følte så at hun tog meget på og følte sig “tyk”.
Hun spiser meget mindre end man skal, og hvad man vil kalde sundt(salater osv)
Hun har lige for nyligt fortalt at hun jævnligt brækker sig med vilje og fejer det af med at der er helt normalt når man har diabetes. Hun har fortalt os at diabetes også påvirker det hormon som gør at hun føler sig enten sulten eller mæt, og derfor får hun kvalme. Jeg har prøvet at læse lidt op på det og noget at det hun siger er vel også rigtigt. Men jeg er stadig nervøs for hende og om hun er ved at udvikle en spiseforstyrrelse.
I forvejen er hun meget afvisende når vi spørg ind til det og hun vil ikke anderkender at det er et problem.
Hun er en pige som elsker at have kontrol, og hun føler hun har mistet den via hendes spiseforstyrrelse, og jeg mistænker så at hun prøver at genvinde denne kontrol, og det går så ud over hendes spisevaner.
Hvad skal jeg gøre, gør vi det til et større problem end det er?
Skal vi snakke med hende, og hvis ja hvordan griber vi det an?
Håber i vil hjælpe.
Tak
Anonym
Indsendt af
pige på
15 år
Hej
Det er godt, du reagerer. Opkast med vilje er ikke “normalt”, heller ikke ved type 1-diabetes, og kan være tegn på en spiseforstyrrelse eller farlig adfærd. Kombinationen af diabetes og bevidst opkast kan være alvorlig.
I gør det ikke større end det er – jeres bekymring er relevant. Tal med hende roligt og uden anklager: Sig, at I er bekymrede, fordi I holder af hende, og nævn konkrete ting, I har lagt mærke til. Undgå at diskutere vægt – fokusér på hendes trivsel og helbred.
Hvis hun afviser det, kan I stadig opfordre hende til at tale med sin læge eller diabetessygeplejerske. Ved alvorlig bekymring kan det også være nødvendigt at inddrage en voksen eller sundhedsprofessionel. Det vigtigste er, at hun ikke står alene.
Jeg vil råde dig til at du fortæller din veninde om din bekymring, og hvis hun har svært ved at gå til sine forældre, så råd hende til at tale med en voksen hun er tæt med, evt en lærer eller en pædagog.
Derudover kan du også råde din veninde, til at kontakte headspace via dette link: https://headspace.dk/
Eller kontakte Børnetelefonen på tlf: 116111
Knus Viktoria
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.
Vi har modtaget 5045 spørgsmål og givet 7523 svar de sidste 18 år
100% anonymt · 100% gratis
"Tak for en super dejlig brevkasse"
- Anonym