Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

Forskellig størrelse

Indsendt af "Anonym" på 13 år

Hej

Det er det at mine bryster har virkelig ikke samme form. Ved godt at det er normalt at de ikke er helt lige størrelse men mine er virkelig forskellige. Den ene er sådan helt vildt lille og den anden er helt vildt stor og det ser bare så åndsvagt ud! Er bange for at hvis nu en dag min "kæreste" eller lignende skal se og han bare synes det ser grimt ud. Den ene er jeg mega tilfreds med, men den anden hænger og er lille.. Hvad skal jeg gøre?

Besvarelser

Svar fra Daniele

Hej Marika,

Jeg tror ikke at du skal være nervøs for hvordan din kærestes reaktion vil blive. Men alligevel vil jeg råde dig til at opsøge læge for at få tjekket dette. Et problem tror jeg nu ikke det vil blive - men gør det for en sikkerheds skyld.

Men mit første råd er at vente - i en alder af 13 år starter udviklingen af din krop, og derfor er der ting på kroppen som virker mærkeligt men som udvikler sig på plads. Derfor syntes jeg at du skal vente lidt før at du gør noget drastisk.

Jeg håber at du kommer godt på plads med det.

Med venlig hilsen,

Daniele Buttigli

Svar fra

Hej Marika

Jeg anbefaler at du tager til lægen, men tror ikke der er noget galt, du er stadig igang med at vokse og det tager tid for kroppen at udvikle sig.

Den "kæreste" du snakker om, hvis han godt kan li dig som du er så skal du ikke bekymre dig om ham, og iværstefald så er det ikke udseende der tæller.

Mvh

- T
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5084 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om krop og sundhed

Angst for at nogen skal opdage jeg onanere

Jeg er kommet igang med onani og det går virklig godt. Men jeg er altid megabange for nogen skal fi...

Ked af mine private dele

Her hvor vi er kommen i pupertet er jeg begyndt at have en del filmaftener med overnatning og andre ...

Hvordan lærer jeg at være nøgen?

Vi har allerede fået en del af vores skema at vide til efter ferien. Vi skal have idræt midt på d...

Veninde

Kære brevkasse jeg håber der er nogen der vil svare på mit dilemma. Jeg er egentlig ikke overvæg...

Jeg føler mig fed

Jeg er 11 og jeg føler mig fed. Sidst jeg tjekkede vejede jeg 35 jeg tør ikke at veje mig ige...