Brevkassen ⟩

Brevkassespørgsmål

Hjæp mig! Ingen menstruation

Indsendt af "Anonym" på 13 år

Hej jeg er en pige på 13 år og jeg har ikke haft min menstruation i snart 3 måneder !! Er virkelig bange. Jeg har ikke været i seng med nogen og jeg fik min aller første menstruation i september 2012 så jeg er forholdsvis "ny"
Hvorfor får jeg ikke min menstruation og jeg har ikke løst til at tage til lægen.

Besvarelser

Svar fra Amalie

Hej med dig :-)

Der kan være mange grunde til, at du ikke har fået din menstruation. Jeg kan læse udfra dit brev, at du ikke har haft det i så lang tid og derfor kan den godt være meget uregelmæssig, hvilket er hel naturligt.
Hvis jeg var dig ville jeg lige se det an i nogle uger mere. Nogengange kan tanken om "hvor bliver min mens af?" virke forstyrrende, så lad være med at tænk så meget over det. 
Hvis den stadigvæk er udeblivende om 2-3 ugers tid, synes jeg du skal kontakte din læge. 

Men indtil da, så husk på at din krop er "under ombygning", så det er altså ganske normalt, at den springer en eller to gange over. Det tror jeg alle piger vil opleve. 

Kram 

Svar fra Charlotte

Hej Anonym1920

Jeg tror ikke du har noget at skulle være bange for. Når man er helt "ny" og kun næsten lige har haft sin første menstruation så sker det at der kan gå længe imellem man får menstruation og så først hen ad vejen begynder det at blive regelmæssigt.
Du må give det lidt tid (et par måneder) og så må du ellers tage en snak med din mor eller gå til lægen, som kan være nødvendigt selvom du ikke har lyst til det.
Der er nok intet galt med dig :)

Hilsen Charlotte
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Hvad kan vi hjælpe dig med?

Vi har modtaget 5084 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år

Alkohol og stofferEtnicitetFamilieFlytte hjemmefraForelskelseGraviditetKrop og sundhedKærester og forholdMobningPersonlige problemerSeksualitetSex og samlivUddannelseVenner Andre ting
Skriv til os ⟩ 100% anonymt · 100% gratis

Flere spørgsmål om krop og sundhed

Angst for at nogen skal opdage jeg onanere

Jeg er kommet igang med onani og det går virklig godt. Men jeg er altid megabange for nogen skal fi...

Ked af mine private dele

Her hvor vi er kommen i pupertet er jeg begyndt at have en del filmaftener med overnatning og andre ...

Hvordan lærer jeg at være nøgen?

Vi har allerede fået en del af vores skema at vide til efter ferien. Vi skal have idræt midt på d...

Veninde

Kære brevkasse jeg håber der er nogen der vil svare på mit dilemma. Jeg er egentlig ikke overvæg...

Jeg føler mig fed

Jeg er 11 og jeg føler mig fed. Sidst jeg tjekkede vejede jeg 35 jeg tør ikke at veje mig ige...