Brevkassespørgsmål
Skal jeg droppe ud af efterskolen?
Indsendt af "Anonym" på 17 år
Hej brevkasse.
Jeg er i år startet på efterskole, hvor jeg nu har gået i et halvt år. Før jeg startede glædede jeg mig sindsygt meget og var så spændt på at skulle få en masse venner og fede oplevelser. Jeg havde SÅ store forventninger til, at det her år skulle blive det bedste år i mit liv. Der hjemme havde jeg en masse gode venner og veninder, og jeg troede ikke jeg ville få svært ved at få nye venner på efterskolen.
I starten var det godt, jeg lærte hurtigt nogle piger at kende og snakkede godt med dem, vi fik vores egen lille gruppe. Efter lidt tid begyndte vi at snakke med flere af pigerne, og de andre piger snakkede også rigtig godt med drengene. Jeg har en kæreste her hjemme, så jeg følte lidt at drengene ikke rigtigt gad at snakke med mig. Pigerne begyndte at blive mere opdelt, og jeg kunne ikke rigtigt finde ud af, hvor jeg hørte til. Jeg fik mere og mere hjemve, og da jeg kom hjem på forlænget weekend i starten af december, havde jeg slet ikke lyst til at komme tilbage til skolen igen. Nu er jeg hjemme på juleferie, og jeg græder mig selv i søvn over at jeg skal tilbage på skolen om meget snart. Jeg forstår ikke selv, hvorfor jeg er så ked af at skulle tilbage, for der er intet galt med skolen og jeg har jo stadig veninderne. Det jeg føler jeg mangler er en bedste veninde, som jeg ved, jeg altid kan komme til. Jeg er så bange for at gøre noget forkert og at folk ikke kan lide mig, at jeg ikke kan være mig selv dernede. Jeg har snakket med mine forældre om det, og min mor har spurgt mig om det er så slemt, at jeg vil droppe ud. Men jeg er så forvirret over det, for jeg vil ikke gå glip af alle de fede oplevelser, jeg vil få, men samtidig vil jeg meget hellere være herhjemme end på skolen. Jeg er så bange for at jeg kommer til at fortryde det, hvis jeg dropper ud. Har I et godt råd til, hvad I synes jeg skal gøre? Enten i forhold til at droppe ud eller ej, eller også med at få det bedre på skolen
Jeg håber virkelig I kan hjælpe, for jeg har desperat brug for det, hvis ikke jeg skal græde mig selv i søvn det næste halve år.
Mange hilsner
Den splittede
Svar fra Karoline
Hey du!
Jeg er ked af at høre, du har det svært på efterskolen, og at det med tiden ikke har levet op til dine forventninger.
Jeg forstår godt dit behov for en "bedste veninde", men måske behøver hun ikke lige være fra skolen? Jeg har selv gået på højskole, så jeg ved, hvordan det er at bo i en lille boble, som efterskole nærmest er, men forsøg alligevel at kigge uden for. Måske er der en veninde hjemmefra, som du holder af at snakke med?
Som det lyder i din besked, er der en del piger på efterskolen, som du har det godt med. Efterskolen skal være et socialt år, så nyd, at du har en masse mennesker omkring dig, og vend dine problemer og triste dage med dine veninder hjemmefra.
Ellers handler det nogle gange om at tør åbne sig. Hiv fat i den pige, du føler dig mest tryg ved på skolen, og tal med hende om dine tanker. Hun vil garanteret holde lidt ekstra øje med, at du har det godt, når hun ved hvordan du har det.
Jeg synes bestemt ikke du skal droppe ud, selvom det nogle gange er svært. Som du selv nævner, så tænk på alle de arrangementer du vil gå glip af. Giv det lidt tid, og hvis du stadig har det træls om en måneds tid, så snak med dine forældre eller din nærmeste lærer om det. For hvad er alternativet, hvis du dropper ud? Skal du så bare sidde derhjemme, eller er der noget at komme hjem til?
Jeg håber du bliver glad igen, uanset hvad du beslutter dig for!
Kærligst Karoline.
Svar fra Sofie
Hej splittede pige,
Jeg kan af gode grunde ikke fortælle dig, om du skal fortsætte på efterskole eller vælge at droppe ud. Jeg kan heller ikke forudse, om det er en beslutning, du vil blive glad for eller en beslutning du vil fortryde. Jeg havde det ambivalent med, at jeg selv måtte droppe ud af mit eget efterskole ophold: Jeg vidste godt, jeg ikke ville kunne fortsætte, men jeg var knust over at måtte give slip på veninderne og alle de forventninger der er knyttet til et efterskole ophold. Derudover følte jeg en hel del skam forbundet med, at det ikke var lykkes for mig, for først da jeg meddelte selv at være stoppet hørte jeg om andre det heller ikke have været en dans på roser for.
Jeg er glad for at høre, om du har haft mulighed for at snakke med dine forældre om din situation og at der økonomisk er mulighed for at du kan trække dig fra efterskolen og eventuelt starte på din egen skole igen. For det er en ting, du klart skal have med i dine overvejelser:
Hvad betyder mest for dig, at få dit efterskole liv til at fungere de resterende måneder eller komme hjem til familiens tryghed, din kæreste og de veninder du har derhjemme? Ingen af delen bliver problemfrie, det er derfor vigtigt for dig, du i første omgang har styr på hvad du er mest motiveret for at få til at lykkes for så er der også størst sandsynlighed for at det kan lade sig gøre.
Hvad er et godt efterskole år for dig? Er det at være en del af en klike, at være sammen med drengene eller klare dig godt i skolen? Er det at tage hjem hver weekend, for at være sammen med kæresten og have energi til at kunne blive på skolen? Eller er det, at sige det var det og tage de gode med hjem?
Et godt gammeldags trick kan være at skrive fordele og ulemper ved begge dele ned, så du har et rent fysisk overblik over det. Du kan desuden vise det til dine forældre hvis du har lyst og få nogle af deres inputs, hvis du kan overskue det? Måske kan du bede dine forældre om en uges fri fra efterskole til at tænke over det, så du ikke ender med at tage en halvhjertet beslutning?
Uanset hvad, ønsker jeg dig alt held og lykke med at følge din intuition. For i sidste ende er det kun din mavefornemmelse, der kan hjælpe dig med at træffe det rigtige valg.
Mvh Sofie
Svar fra Isabel
Hej "den splittede"
Du skal under ingen omstændigheder græde dig i søvn hver nat det næste halve år! Jeg synes, at du skal give efterskolelivet en chance, og at du skal snakke med nogen om, hvordan du har det. Når du har gjort det, og givet det lidt tid, og det muligvis ikke har hjulpet, kan du igen overveje at droppe ud - men indtil da, synes jeg, at du skal give det en chance, hvor du selv gør en indsats for at ændre på, hvordan du har det nu.
Kan du snakke med forstanderen, din kontaktlærer eller en anden lærer om det? Det tror jeg ville være en god idé, da de højst sandsynlig er vant til den slags problemer, og sikkert har haft tidligere elever, der har stået i samme situation, hvorfor de ved, hvordan de skal håndtere det. Det vigtigste er, at du kan være dig selv dernede, og det håber jeg, at en lærer eller lignende på efterskolen kan hjælpe dig med. Jeg håber, at du vil give det en chance, da efterskolelivet kan give dig de fedeste oplevelser.
Jeg håber, at du kan bruge det til noget!
- Isabel
Hvad kan vi hjælpe dig med?
Vi har modtaget 5085 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år