Brevkassespørgsmål
Jeg er ked af at være som jeg er
Indsendt af "Anonym" på 14 år
Jeg har i mange år gået med ikke at have nogle rigtige venner (udover klassekammerater) og mobning bla. fra klassekammeraterne det har jeg været rigtig ked af det før hen så jeg spiste og spiste og blev med tiden jo så mere polstret. Jeg indser først nu her i 8.klasse at jeg sikkert trøste spiste og er selv så voldsom ked af at jeg begik den fejl at skubbe alle fra mig og åd så jeg nu er en meget stor en. Jeg har ikke trøstet spist i over 2 år ca. men af at jeg ikke kan tage mig sammen går det jo kun ned af bakke. Jeg har flere gange haft tanken om at det nemmeste var at begå selvmord, men aligevel følte/føler jeg at man bare tager det der er nemmest, nemlig at tage den korte vej. Så jeg har lært nået af det vigtigste her i livet, nemlig man må ikke give op.
Når nok om det jeg er blevet udsat for mobning, trøste spisning, selvmordstanker og meget mere.
Jeg føler mig ensom/er ensom og det er ligesom jeg er ligeglad med alt. Jeg har det som jeg har det alle næsten har nemlig depression. Hvad kan man gøre for at psykisk komme op på hesten igen?
Svar fra Teddy
Hej Liselotte Anonym
Det er en øv øv situation :(
-En måde at komme væk fra depression er at spise sundere, og mere varieret, så din krop får den gode energi. At sove godt, og holde det bedst muligt til de 7 timer. At dyrke lidt motion er heller ikke en dårlig ting, idet hele taget er al form for aktivitet god, for at komme væk fra "derpressionsrytmen"
Altså gøre ting som du kan lide, måske også med andre. Det kan godt være svært at komme op på hesten, når du er faldet af et par gange. Men dyret rider altid videre, hvis du lader den :)
-Alle mennesker har nogle nedetider, og vi har da også allesammen, dårlige perioder, og dårlige ting og handlinger at tænke over, som kommer og går engang imellem. Men det handler om bare at komme videre, bedst muligt!
-Den sidste gode ting kan være at snakke med at terapeut eller psykolog, de har jo uddannelse og rutine i den slags scenarier, og kan også godt hjælpe dig. Hvis du har et problem som kan vurderes som lidelse, så kan man jo også få støtte af staten, da det jo nogen gange koster mange penge....
-Psykolog er ikke en dårlig ting at gå til, mange med problemer, vælger ikke at snakke med andre om det! Og det kan du vel godt se, at det er en dårlig ting at vælge fra.
Teddy Petz
Svar fra Nick
Goddag Liselotte.
En af de første ting du kan gøre, er at være glad for dig selv.. Hvis ikke du er glad for dig selv, eventuelt pga størrelse, så begynd at gå nogle ture..
Det er rigtigt godt at høre du er holdt op med at trøstespise, det er et rigtig stort skridt i den rigtige retning.. Men gå nogle ture, løb nogle ture, begynd at træne når du kan komme igang med det..
Udover at man forbrænder fedt ved det, kommer man også lidt væk fra det hele, man får lidt tid til bare at lade tankerne flyde, og man føler sig tilpas med sig selv når man går i seng og er lidt øm fordi man har gået / løbet / trænet hårdt :-)
Du er nødt til at fokusere på at du skal have opbygget dig selv, du skal være glad for dig selv..
Hvis du føler du har svært ved dette, kan du eventuelt tage en snak med dine forældre og måske din læge, så kan det være de kan hjælpe dig videre med psykolog eller andet.. Hvis du har meget imod at gå til psykolog, så lad være med at se dem som en psykolog, så bare se på det som en du kan snakke med alt om..
Hvis du kommer til psyokolog, så sørg for at åbne op omkring alt.. Det kan være der er en lille ting du synes der virker ligegyldig, men som måske har en vigtig rolle i forhold til det at du skal have det bedre :-)
Jeg håber dette har hjulpet lidt, ellers skal du være velkommen til at skrive igen eller fange os på chatrådgivningen :-)
// Staberlicious
Hvad kan vi hjælpe dig med?
Vi har modtaget 5084 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år