Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5104 spørgsmål og givet 7577 svar de sidste 18 år
2026-02-16T13:28:10: 1

Brevkassespørgsmål

Hvad er min sexualitet

Indsendt af dreng14 år


Jeg er i tvivl. Jeg ved ikke om jeg er bi homoseksuel eller hvad jeg er. Er der nogen der har et forslag hvordan jeg kan finde ud af det
dreng
Seksualitet

Seksualitet

Se flere

Besvarelser

2026-02-20T03:59:17 1
Viktoria

Hej

Det er helt normalt at være i tvivl. Du behøver ikke finde en label med det samme.

Prøv at lægge mærke til, hvem du får følelser for, hvem du fantaserer om, og hvem du kunne forestille dig at være kæreste med – både følelsesmæssigt og fysisk. Giv dig selv tid, og husk at seksualitet godt kan være flydende.

Det vigtigste er ikke, hvad du kalder det, men hvad der føles rigtigt for dig. 

Knus Viktoria

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om seksualitet

Jeg er usikker på, om jeg kan lide piger

HejJeg er en pige på snart 13 år, og jeg er blevet i tvivl om, jeg er biseksuel. En af de ting der...

Flere hår dernede

Hvordan spørger jeg min mor om jeg må købe en skrabereller skal jeg bare købe en og lade som ing...

G streng

Er det underligt at komme i g-streng når man har 12 og man har ikke snakket med Sine forældre om d...

Skal jeg springe ud?

Hej jeg er en pige på tolv, og jeg er usikker på min seksualitet. For mig er det ikke et problem, ...

Jeg ved ikke hvad/hvem jeg er

Hej. Jeg har svært ved at finde ud af hvad er jer da jeg den ene dag er attracted af drenge hvor de...

Langdistanceforhold

Jeg er blevet færdig med et megafedt efterskoleår hvor jeg har fået en masse nye venner. Jeg kom ...

Min veninde har et crush på mig

Jeg har længe haft en mistanke om at en af mine veninder har et crush på mig. Hun vil gerne være ...

Har jeg været uærlig overfor ham?

Jeg har fået en sød kæreste og vi nærmer os vores første gang. Vi havde så en lille indledende...

Er det okay jeg lader min kæreste bruge mig som sex legetøj fordi jeg elsker ham?

Da jeg var sammen med min kæreste hjemme ved ham så det eneste han vil var at have sex sex og sex ...

"Hej UngZone, og tak for jeres pålidelige brevkasse, som jeg har haft meget gavn af, da jeg har skrevet ind til jer før"

- Anonym