Vi står altid klar til at hjælpe dig
Skriv til brevkassen100% anonymt · 100% gratis
Indsendt af pige på 16 år
Anonym
Indsendt af
pige på
16 år
Hey du :)
Lad mig først lige sige, at det er virkelig godt, at du ikke går med det her alene, men i stedet søger hjælp og gode råd.
Jeg kan godt forstå, at det virkelig må være hårdt at opleve, at historien gentager sig, når det nu er gået så godt.
Hvis jeg skal give dig nogle konkrete råd, så kan du måske prøve at arrangere noget med dem fra klassen eller nogle af dem. Det kunne fx være, at du kunne holde en fest, stå for at I er nogle, der tager sammen i biografen, tage på cafe eller måske holde en filmaften hjemme hos dig. Så viser du dine venner, at du rigtig gerne vil genskabe venskabet. Hvis dette ikke skulle virke, så er mit andet råd, at du hiver fat i nogle af dem. Det kan være, at du måske har en eller to, som du var mere tæt på end andre. Under rolige omgivelser - måske hjemme hos en jer? Der vil jeg råde dig til, at du fortæller dem det, som det er. At du oplever, at du bliver lukket ude og gerne vil tilbage til, hvordan det var før jul.
Hvis det stadig ikke bliver bedre efter dette, så vil jeg råde dig til at få
hjælp fra en lærer.
Jeg håber, at dette
kunne hjælpe dig. Jeg ønsker dig al held og lykke! :)
VH.
Gustav
Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.
Vi har modtaget 5078 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år
100% anonymt · 100% gratis
"..tusinde tak for at I har lavet sådan en fin og dejlig hjemmeside! Den er super god og svarene er altid ærlige."
- Anonym