Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5084 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år
2012-12-11T11:43:06: 2

Brevkassespørgsmål

Hængebryster, overvægtig, hjælp..


Hej jeg er en pige på 13, som fylder fjorten om ca. to måneder. Jeg har et problem som går mig på.. Mine bryster hænger rigtig meget, og det irriterer mig meget.. Jeg kan nærmest få det meste af min hånd ind under, hvis du forstår.. Og det er mega nederen... Føler mig lidt gammel, på det punkt. Jeg er også overvægtig, skal tabe der omkring 15-20 kg. Og er lidt bange for at det kan gøre det være, når jeg så fortabt mig. Har også et andet problem, og det er at der er stor størrelse på mine bryster.. Og det kan jeg mærke når jeg har bh på.. det ene fylder ligesom bh'en ud, hvor det andet, skal bruge en anden størrelse, eller ja.. Og det er jeg lidt træt af.. Og det også som om det kun er det ene bryst der vokser, men det sikkert bare mig.. Er der noget jeg kan gøre ved nogle af mine problemer? K.H pigen :)
Krop og sundhed

Krop og sundhed

Se flere

Besvarelser

2012-12-11T11:43:06 1
Teddy
Hej M

Jeg vil vædde med at din læge kan hjælpe dig!

Jeg har ingen forstand på hvordan det sker at det ene bryst har større massefylde, end det andet.
Jeg har en veninde som følte at sine bryster var for store, og det gjorde at hun begyndte at få ondt i ryggen.
Og dem fik hun opereret mindre i en alder af 18..

Som du nok ved er største delen af dine bryster opbygget af fedt. Det vil dog ikke sige at hvis du spiser mindre, at de bliver mindre. Det er nogen som din krop regner ud efter hvordan du lever. Selvom du måske spiser meget, betyder det heller ikke at du får store bryster :)

Hvis du syntes din vægt er et problem, kan du tabe dig. Og så må du så vurdere på dine bryster, når din ønske vægt er nået.


Jeg ved godt der er lang vej til, og at jeg ikke kan give bedre råd, eller information. Men det er det læger er her for :)

Teddy Petz
2012-12-11T11:43:06 1
Cæcilie
Hej Pigen!
I din alder er de fleste piger bekymrede over hvordan deres bryster kommer til at se ud når de er færdigudviklede, så du er bestemt ikke alene. Men du må ikke lade det stoppe sig i at tabe dig. Det er langt vigtigere at du taber dig og får en sund krop. Det vil øge et godt helbred og gøre dig gladere. Der er ikke så meget at gøre, andet end at springe ud i det, og jeg er sikker på at det ikke vil gøre en stor (negativ) forskel på formen på dine bryster. Hvem ved, måske vil det ændre sig til det gode.
Det egentlige problem er ikke hvordan dine bryster ser ud, men hvordan du har det med dem. Det er vigtigt at acceptere sin krop som den er skabt, og lære at elske dens små fejl.

Man siger som udgangspunkt at brysterne først er færdigudviklede når man når alderen 20-21 år, så du har mange år endnu hvor de kan nå at ændre sig til det bedre. og det er jeg også overbevist om at de vil gøre. i 13-14 års alderen er østrogenet (det kvindelige kønshormon som giver dig former (bryster om numse), menstruation mv.) ikke sparket ordentligt ind endnu, og derfor er der stor ansnylighed for at dine bryster vil ændre sig meget i løbet af de næste 7-8 år. Så der er ikke så meget andet du kan gøre end at vente og lære at elske dine bryster som de er lige nu.
Bryster vokser forskelligt og der kan være perioder hvor det ene bryst vokser mere end det andet. Dog plejer slutresultatet at være ens. Hvis det generer dig meget at det ene bryst er større end det andet kan du evt. tage et ekstra indlæg i den ene skål i din BH. Det ekstra indlæg vil hjælpe med at fylde skålen ud så du ikke vil tænke så meget over størrelses forskellen mens den er der. Giv dine bryster tid til at udvikle sig.
Hvis der stadig er størrelsesforskel på dine bryster når du nærmer dig de 20 år, kan du gå til din egen læge og spørge ham/hende til råds. Du kan få lavet et gratis og naturligt indgreb hvor de tager noget fedt fra dine lår eller numse og fører ind i det bryst der er mindre end det andet, så de bliver lige store. Men det er selvfølgelig først muligt når de er færdigudviklede. Så fat mod og vent og se om det hele ikke løser sig.

Jeg håber du kunne bruge mit svar!


- C

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om krop og sundhed

"Jeg vil lige i starten pointere at jeg elsker den måde i støtter og kommer med tip til unge med problemer."

- Anonym