Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5045 spørgsmål og givet 7523 svar de sidste 18 år
2014-02-14T22:44:21: 2014-02-16T15:33:56: 2

Brevkassespørgsmål

Lesbisk


Hej jeg er en pige på 13 år og jeg tror jeg er lesbisk, men ved ikke hvordan jeg skal sige det til andre fordi at jeg lige har fundet ud af at jeg er til piger. Jeg vil gerne vide om der er en hjemmeside hvor jeg kan skrive med andre lesbiske på min alder.
Personlige problemer

Personlige problemer

Se flere

Besvarelser

2014-02-15T23:10:26 1
Majbrit
Hej Cecilie.

Tag dig god tid. Du behøves ikke fortælle det til nogle før du er klar. Hvis du har en god veninde eller ven, som du stoler på, så kan du fortælle det til hende/ham. Det er helt op til dig, du, du skal ikke føle dig presset. 

Jeg kender hjemmesiden www.boyfriend.dk og ellers kan du altid prøve at google andre hjemmesider for lesbiske. 

Kh. Majbrit
2014-02-16T15:32:43 1
Martin
Hej Cecilie,

Mit første råd vil være: Vent og giv det hele noget tid. Du er stadig kun 13 år, og du er i en priode hvor du skal prøve alting af. Det er meget normalt at man svinger lidt rundt og har fantasier om både drenge og piger. Hvem ved, måske er du til drenge igen om et par uger?

Dermed slet ikke sagt, at der er noget forkert eller unormalt i at være til samme køn. Synes bare du skal vente indtil du er helt sikker. Evt. skal du ud og prøve at være sammen med en pige. Se om det holder og om det virkelig er det du vil.

Når du føler dig 100% sikker på hvad du er til, så tag en snak med din nærmeste familie først. Derefter sig det til dine bedste venner og derefter dine venner. Når du først har fået det ud et par gange, så burde det blive mere naturligt at fortælle andre.

Jeg har ikke selv erfaringer eller kendskab til websider for lesbiske, så vil ikke risikere at give dig linket til nogle forkerte sider. Men synes i stedet du skal søge rundt og se hvad du kan finde. Men kan dog foreslå dig at kigge på følgende:

Landsforeningen for Bøsser, Lesbiske, Biseksuelle og Transpersoner
Forening for folk der står i samme situation som dig. Kig deres webside igennem og evt. skriv til dem over ders webside eller Facebook. De vil helt sikker kunne give dig de råd du har brug for.


Håber du kan bruge mine råd, ellers er du meget velkommen til at skrive til os igen. Skriv også gerne igen og fortæl os om hvordan det gik :)

Med venlig hilsen,
Martin

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om personlige problemer

Jeg føler mig anderledes...

Hej! Ungzone.Mit problem er at jeg føler mig anderledes i forhold til de andre...Sådan jeg føler ...

Det føles som om jeg er ved at miste mig selv og jeg ved ikke hvad jeg skal gøre

Jeg er en pige på 15 år jeg ved ikke hvad der er galt med mig jeg kan ikke fokusere på de jeg ska...

Forvirret omkring bedste veninde

HejFor et par uger siden var 6 og 7 klasse fra min skole i København på tur. Jeg havde haft lidt p...

Hjælp til idræt

Jeg har et problem, badet til idræt gør mig utilpas fordi jeg er lidt mere udviklet end de andre. ...

Bad til idræt

Jeg er 11 med en meget udviklet krop, fx hår dernede. Det er lidt mærkeligt til idræt fordi ingen...

Jeg har skole angst

"Skole angst" lyder måske sært men jeg er lige begyndt på en HF uddannelse og missede de 2 først...

Vil gerne have menstruation...

Hej jeg er en pige på 12 år.Mit problem er: at jeg gerne vil have menstruation,fordi min bff har d...

Skole

Hej UngzoneJeg er en den der gør 7 klasse. Og der er en dreng fra min klasse han bliver ved med at ...

Store bryster men de hænger

Hej Jeg er en pige på 17 år Jeg begyndte i en tidlig alder at få bryster Det har g...

"..tusind tak for hjælpen så mange gange før!"

- Anonym