Svar fra Lotte
Brevkasserådgiver
UngZone
Hej Alexandra,
Det lyder som lidt af en urolig barndom du har haft. Jeg er ked af at høre, at din mor er syg og at det påvirker jeres forhold. Men dejligt, at du oplever skilsmissen som en positiv ting.
Jeg kan godt forstå, at du synes det er hårdt, at flytte til en helt ny by, hvor man ikke kender nogen og man bliver hevet væk fra alle sine veninder og kendte omgivelser. Det er sikkert også en grund til at du ikke kan lide Næstved nu, du bliver i hvert fald nødt til at prøve at give det en chance og det hjælper måske med en mere positiv indstilling.
Det er forståeligt, at du gerne vil flytte hjemmefra og det burde også godt kunne lade sig gøre. Selvom du siger, at økonomien ikke bliver et problem, så kan det måske godt blive det alligevel. Huslejen afhænger selvfølgelig af hvor i landet du har tænkt dig at studere på HF, så det kan altså betyde, at det er meget dyrt. Som 17-årig kan du ikke få SU, da man først kan få det fra man fylder 18 år. Indtil du fylder 18 får du noget der hedder ungeydelse, hvor der bliver udbetalt ca. 890 kr., som din far får ind på sin konto, da han har forældremyndigheden. Du kan søge hos kommunen om at få disse penge overført til din konto i stedet for. Det er dog så lidt penge, at ingen kan leve for det. Selvfølgelig hvis det ikke er noget problem for dig at få arbejde, så kan du jo få penge derfra, men du sidder i et problem, hvis du en dag ikke har det arbejde mere og heller ikke kan få et nyt med det samme.
Det kan være, at du kan gå på et kompromis med din far, hvor du måske venter med at flytte hjemmefra til du fylder 18? Dog hvis du virkelig insisterer på, at det skal være om et år, så bliver du nødt til at kunne forsikre din far om, at du kan få din økonomi til at løbe rundt, hvilket du skal have et bevis på, at du kan, fx igennem et arbejde, du har fået inden du flytter. Jeg tror desværre ikke, at kommunen kan hjælpe dig med bolig, da du kan bo hos din far uden større problemer, men du kan jo altid gøre et forsøg og søge om bolighjælp hos kommunen også.
Jeg synes dog det er vigtigt, at dig og din far har en klar aftale om hvad der skal ske, hvilket i bedst får ved at tale om det. I kan måske prøve at lave en liste over positive og negative ting ved at du skulle flytte for dig selv som 17-årig?
Jeg håber, at dette var en lille hjælp :-)
Kærlige hilsner fra
Lotte