Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5112 spørgsmål og givet 7585 svar de sidste 18 år
2015-07-05T15:12:13: 2015-07-09T01:03:35: 2

Brevkassespørgsmål

Øjenbryn

Indsendt af dreng på 14 år


Hej jeg er en dreng der for et par dage siden kom til at barbere noget af mit øjenbryn af det ser lidt underligt der er stadig stuppe og der er gråt der vor der er blevet barbere jeg og jeg skal mange ting i ferien som jeg har glæder mig virkelig meget til men jeg er bare så ked af at jeg gjorde det det er begyndt at vokse lidt men ikke så meget jeg vil bare vide hvor lang tid tage det så at gro ud igen det er jo ikke helt væk som jeg sagde så jeg regner ikke med så lang tid hilsen drengen
dreng
Personlige problemer

Personlige problemer

Se flere

Besvarelser

2015-07-06T19:46:31 1
Josefine
Hej du :-)

Det tager vist lidt tid, men uanset hvad, er der intet at gøre for at de gror hurtigere - så det er bare om at nyde ferien alligevel. 

Josefine
2015-07-06T21:44:47 1
Mette

Hej. 

Der er desværre ikke så meget du kan gøre. Men det vokser ud igen og når der bare kommer lidt, ser man det ikke mere. Det tager ca. 2 måneder, for et helt fjernet øjenbrynhår at vokse helt ud. 

Men i stedet for at gøre det til noget rigtig træls noget, kunne du så ikke i stedet gøre en sjov historie ud af det? Grin lidt af det i stedet for, og så gør du det nok ikke en gang til. Jeg tror bare du skal tage det stille og roligt, da du ikke rigtig kan gøre andet. Det kommer til at føles som meget længere tid, hvis du går og er ked af det over det. Så op med hovedet, og ikke tænk så meget over det.

Der er nok færre der lægger mærke til det, end hvad du selv tænker :) Hav en rigtig god sommer!

Kærlig hilsen Mette. 

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om personlige problemer

Selvmord og selvskade

Hey Jeg er en pige på 13 år og jeg laver selvskade, jeg har en fam der er lidt voldelig for m...

Har tænkt på selvmord...

Hej, jeg er en pige på 11 der har et problem.Så som du måske kan se handler det om selvmordstanke...

Jeg er utilpas i omklædningsrummet...

Hej! Jeg er en pige på 11 og har et stort problem!Okay så i idræt, er jeg utilpas fordi jeg er me...

Jeg føler mig anderledes...

Hej! Ungzone.Mit problem er at jeg føler mig anderledes i forhold til de andre...Sådan jeg føler ...

Det føles som om jeg er ved at miste mig selv og jeg ved ikke hvad jeg skal gøre

Jeg er en pige på 15 år jeg ved ikke hvad der er galt med mig jeg kan ikke fokusere på de jeg ska...

Forvirret omkring bedste veninde

HejFor et par uger siden var 6 og 7 klasse fra min skole i København på tur. Jeg havde haft lidt p...

Hjælp til idræt

Jeg har et problem, badet til idræt gør mig utilpas fordi jeg er lidt mere udviklet end de andre. ...

Bad til idræt

Jeg er 11 med en meget udviklet krop, fx hår dernede. Det er lidt mærkeligt til idræt fordi ingen...

Jeg har skole angst

"Skole angst" lyder måske sært men jeg er lige begyndt på en HF uddannelse og missede de 2 først...

"..tusinde tak for at I har lavet sådan en fin og dejlig hjemmeside! Den er super god og svarene er altid ærlige."

- Anonym