Hej med dig
Først og fremmest hvor er det godt, at du åbner dig op, og fortæller nogen om hvordan du har det. Det her er det første skridt til, at du kan få det bedre - nemlig at tale med nogen om dine tanker og følelser.
Det er aldrig nemt at være i sine teenager år, man har mange tanker om alting, og det kan være svært at få sat ord på dem. Jeg vil dog som det første sige, at med de tanker du går med, vil jeg mene, at du bør søge professionel hjælp. Det kan umiddelbart virke uoverskueligt, men det hele starter med, at du åbner op omkring, hvordan du har det, ligesom du har skrevet til os her på ungzone.
Min bedste anbefaling til dig, selvom jeg ved det er svært, er, at fortælle dine forældre, hvilke tanker du går med. Selvom man er stresset og har nogle hårde perioder, er selvmordstanker i høj grad et tegn på, at man har det meget dårligt og virkelig har brug for hjælp fra andre. Dine forældre bekymrer sig helt sikkert om dig, og vil hjælpe dig til at komme til at snakke med nogen, der kan hjælpe dig på aller bedste vis.
Du skal huske på at lige meget hvor hård en periode du går igennem nu, så skal alting nok løse sig. Alle har opture og nedture, og du har måske bare brug for en, der kan vise dig, hvordan du kan få det godt igen.
Hvis du synes det er for svært at fortælle dine forældre, er der anonyme telefonlinjer, du kan ringe til. De vil også kunne hjælpe dig videre.
Jeg håber, du vil følge mit råd og få åbnet op omkring dine tanker - dem bør man ikke gå alene med. Pas godt på dig selv.
- Kristiane