Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 4848 spørgsmål og givet 7399 svar de sidste 17 år
2020-06-21T14:39:57: 1

Brevkassespørgsmål

Dagdrømme

Indsendt af dreng13 år


Ja goddag ungzone

Jeg er begyndt at dagdrømme om at være far jeg vil så utrolig gerne være far jeg ved selvfølgelig godt jeg er alt alt for ung og er sikkert slet ikke klar

Problemet er jeg dagdrømmer alt for meget om det jeg sidder bare og stener nok 70% af dagen min mor og far har lagt mærke til det og gør lidt grin af det

Jeg aner ikke hvordan jeg stopper det sker nemlig bare det er ikke noget jeg tænker over jeg kan gå fra at have en hel samtale og bare lukke helt ned

Jeg ved ikke hvad jeg skal stille op det er begyndt at blive meget træls

Tak for at tage tid til at svare mig 

dreng
Personlige problemer

Personlige problemer

Se flere

Besvarelser

2020-06-26T06:22:04 2
Gustav

Hey du!

 

Jeg må være ærlig og skrive, at jeg har lidt svært ved at tyde om, hvorvidt dit problem er, at du dagdrømmer eller at din dagdrømmeri handler om, at du gerne vil være far.

 

Hvis vi tager det første, så kan man sige, at vi alle dagdrømmer i ny og næ. Det hjælper os, vores sind og vores hjerne til at stresse af, reflektere over ting og udvikle ens kreative sider. Der er derfor ikke noget skadeligt i, at man dagdrømmer, og når man tænker på din alder, så kunne det også være fordi din krop og hjerne er under en stor udvikling og derfor måske bare oftere har brug for at "holde pause" fra omverden. Det er selvfølelig et problem, hvis du oplever, at du ikke har kontrol over det og det forstyrrer din hverdag. Hvis du fx oplever, at du kommer til at ryge ud af en samtale uden at du bevidst gør det eller kan stoppe det, eller du oplever, at du ikke kan følge med i din undervisning.


Prøv at skriv ned, når du opdager, at du dagdrømmer/har dagdrømmet. Er der noget bestemt over situationerne, som kunne tricke noget og hvor meget kontrol føler du, at du har over det. Du kan så prøve at vise dine forældre, en lærer eller din læge det. Ikke fordi jeg tror, at du skal være bekymret, men jeg ved ikke lige, hvad der kan gøres ved det, men jeg tænker, at det kan en voksen i dit liv hjælpe dig med.

 

Hvis det er mere det med at være far, så vil jeg råde dig til at trække vejret. Vi har alle drømme for vores fremtid. Nogle drømmer om en stor karriere, nogle drømmer om at flytte til udlandet og nogle drømmer om at blive stor indenfor deres fritidsaktivitet. Du drømmer måske om at få en familie og blive far. Det betyder ikke, at du vil eller skal gøre det her og nu, men du er i gang med at finde ud af, hvem du er og hvad du vil og dine dagdrømmeri er måske en måde for dit sind at udforske det på.


Så prøv at udforske det og snak med andre om dine drømme. Tænk over, hvad du drømmer om: er det specielle scener, der går igen? Er der detaljer som skiftes for gang til gang? Og mærk efter, hvordan de føles for hver gang. Det kan være en rejse, hvor du lærer dig selv bedre at kende.

 

Jeg håber, at du kan bruge mit svar til noget :) Ellers skriv endelig herind igen. Al held og lykke herfra!

VH.

Gustav

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om personlige problemer

Store bryster men de hænger

Hej Jeg er en pige på 17 år Jeg begyndte i en tidlig alder at få bryster Det har g...

selvmordstanker og ensomhed i 3g

jeg har altid tænkt meget på død. da jeg var 12 forsøgte jeg selvmord grundet ensomhed. jeg så ...

Personlige problemer

Hej brevekasse jeg har haft angst fordi at jeg er bange for at blive syg og kaste op. Og jeg er rigt...

Jeg tror at jeg er begyndt i puberteten!!

Hej jeg er en pige på 10 år, og har fået bryster. Min mor siger at det er helt normalt, men de an...

Sygedagpenge og hjemme hverdag

Hejsa jeg skriver fordi i jeg lever med kroniske smerter i mit ben hverdag, og livet er så småt be...

Jeg er foran i processen, menstruation og bryster.

Hej brevkasseJeg er en pige på 10. Der har haft udflåd i 8 måneder. Der er mange tegn på at jeg ...

jeg ved ikke hvad jeg skal gøre mere

hej brevkasse!jeg troede ikke jeg ville skrive til jer før nu, jeg ved ikke hvad jeg skal gøre mer...

Om alt

Jeg er bange for livet og jeg er også bange for at dø og mange andre ting men jeg ved ikke hvad je...

Jeg vil ik leve mere

Hej jeg er en dreng på 14 år jeg har ikke lyst til og leve mere jeg haft lyst til og hoppe ud fra ...

".. jeg elsker brevkassen, og den har hjulpet mig meget."

- Anonym