Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5087 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år
2024-12-19T21:58:12: 1

Brevkassespørgsmål

Min tykkelse...

Indsendt af pige12 år


Hejsa,

Jeg buler ud af. På maven. Det er jeg virkelig ked af, for næsten alle de andre piger fra min klasse er helt flade. Hvordan skal jeg blive helt flad på maven som de andre?

- Hilsen hende der gerne vil være flad

pige
Personlige problemer

Personlige problemer

Se flere

Besvarelser

2024-12-20T12:27:00 2
Ditte

 Hej brevskriver godt at du skriver ind. Kroppe kan se ud på mange forskellige måder og intet er mere rigtigt end andet. Der kan være mange grunde til at du buler lidt ud på maven og faktisk er der mange kvinder der buler lidt ud og det er et tegn på sundhed, da kvinder har en livmoder som i nogle tilfælde kan gøre at maven buler lidt ud. Jeg kan desværre ikke rådgive dig i, hvordan du bliver endnu mere flad da jeg er sikker på at du ser perfekt ud som du gør. Men hvis det fylder meget for dig så kan du tage til lægen og høre om du på en sikker og forsvarlig måde kan blive mere flad på maven. Du kan også dele med din mor hvordan du har det med din mave så er jeg sikker på at hun kan forsikre dig i at du ser perfekt ud ligesom du gør.

Jeg håber du kan bruge mine råd 

Ditte:)

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om personlige problemer

Har tænkt på selvmord...

Hej, jeg er en pige på 11 der har et problem.Så som du måske kan se handler det om selvmordstanke...

Jeg er utilpas i omklædningsrummet...

Hej! Jeg er en pige på 11 og har et stort problem!Okay så i idræt, er jeg utilpas fordi jeg er me...

Jeg føler mig anderledes...

Hej! Ungzone.Mit problem er at jeg føler mig anderledes i forhold til de andre...Sådan jeg føler ...

Det føles som om jeg er ved at miste mig selv og jeg ved ikke hvad jeg skal gøre

Jeg er en pige på 15 år jeg ved ikke hvad der er galt med mig jeg kan ikke fokusere på de jeg ska...

Forvirret omkring bedste veninde

HejFor et par uger siden var 6 og 7 klasse fra min skole i København på tur. Jeg havde haft lidt p...

Hjælp til idræt

Jeg har et problem, badet til idræt gør mig utilpas fordi jeg er lidt mere udviklet end de andre. ...

Bad til idræt

Jeg er 11 med en meget udviklet krop, fx hår dernede. Det er lidt mærkeligt til idræt fordi ingen...

Jeg har skole angst

"Skole angst" lyder måske sært men jeg er lige begyndt på en HF uddannelse og missede de 2 først...

Vil gerne have menstruation...

Hej jeg er en pige på 12 år.Mit problem er: at jeg gerne vil have menstruation,fordi min bff har d...

"..tusind tak for denne hjemmeside, i har hjulpet mig ret mange gange bl. a. ved at stoppe en spiseforstyrrelse/depression inden det gik helt galt og meget mere, så tak for det."

- Anonym