Indsend dine spørgsmål

Vi står altid klar til at hjælpe dig

Skriv til brevkassen

100% anonymt · 100% gratis

Vi har modtaget 5084 spørgsmål og givet 7551 svar de sidste 18 år
2012-06-02T19:29:44: 2

Brevkassespørgsmål

Lesbisk/bi?


Hej.

Jeg har i længere tid tænkt på, om jeg måske er biseksuel eller lesbisk.. Hvis du læser disse oplysninger fra mit liv, kan du måske hjælpe mig, for det er lidt træls, at man ikke bare ved det sådan *pling!* :)

- Jeg har på det seneste haft drømme om lesbiske kvinder, og det har fået mig til at tænke mere på spørgsmålet - derfor har jeg også set nogle film inden for det område og fundet ud af, at det egentlig tænder mig.

- Jeg har aldrig prøvet at have et forhold til en pige, hvilket også er en grund til, at jeg ikke ved, om jeg er til piger (enten også eller udelukkende..). Ulempen ved at gå i byen og kysse med en pige er selvfølgelig også, at man ikke kan gå på en eneste bar, uden at der er nogen, man kender i en eller anden grad. Så muligheden for udforskning er ærgerligt nok lidt begrænset.

- Da jeg fandt ud af, at en veninde fra min efterskole er lesbisk, tænkte jeg på at kysse med hende, for at se om jeg var - jeg er dog ikke tiltrukket af hende.

- Jeg har for et år siden været sammen med en fyr i halvandet år, som havde en virkelig god krop, men jeg synes dog ikke, at jeg var tilstrækkeligt tiltrukket af ham alligevel, selvom oddsene var der. Men jeg føler ligesom, at der har manglet et eller andet, når jeg har været i et forhold med en fyr, og på en måde håber jeg, at en pige vil kunne være det rette.

- Gennem mit liv har jeg haft følelser for nogle kvindelige lærere og en pige på min egen alder og forestillet mig at have været sammen med dem. Og nogle af mine kolleger har jeg kigget sådan lidt på og tænkt, at hun har en god krop.

- Men som det fremgår, har jeg også haft følelser for drenge. Der har jeg også været lidt småforelsket og beundret gode røve ;)

Det var vist det, jeg kunne komme i tanke om. På forhånd tak for hjælpen :)

Knus pigen på 21 :)
Personlige problemer

Personlige problemer

Se flere

Besvarelser

2012-06-02T19:29:44 1
Kirstine
Hej

Som du skriver det lyder det mest som om du er biseksuel eftersom du jo også er tiltrukket af fyre. At du ikke rigtig synes det er tilstrækkeligt med en fyr kan måske skyldes, at du ikke har eksperimenteret med piger. Der er selvfølgelig også muligheden at du bare kun er til piger, men så ville du nok slet ikke kigge efter drenge.

Den eneste måde du faktisk kan finde rigtigt ud af det på, er ved at eksperimentere - og et godt sted at starte er måske at se/læse på nettet, hvis du ikke lige kan få dig til at prøve i byen.

Vh Kirstine
2012-06-02T19:29:44 1
Jette
Hej Natasja

Udfra hvad du siger kunne det godt lyde som om du måske var Bi seksuel - men igen er ikke prof på det område.

- Det kan dog også lyde som om du bare har en sund nysgerrighed om at være sammen med det modsatte køn - dette vil jeg sige er fuldstændig normalt og intet at skamme sig over.

Hvis du ikke ønsker din omgangskreds skal vide om dine lyster - syns jeg helt sikkert www.scor.dk er en god mulighed - du kan lære dem at kende inden der evt skulle udforskes - og du er nogenlunde anonym - blot husk fornuften og pas på dig selv da det jo netop er nettet.

Håber svaret kan bruges og god udforskning :)

Med Venlig Hilsen

Jette Daugbjerg

Vær opmærksom på: Disse svar skal kun ses, som ekstra råd, set fra en ungs synsvinkel. Svarene i denne brevkasse er skrevet af unge og kan IKKE sidestilles med professionel rådgivning. Hvis du tror du har en sygdom, eller hvis du har psykiske problemer, skal du gå til din læge og/eller snakke med en voksen du stoler på. Find yderligere hjælp disse steder.

Har du et godt råd?

Flere spørgsmål om personlige problemer

Har tænkt på selvmord...

Hej, jeg er en pige på 11 der har et problem.Så som du måske kan se handler det om selvmordstanke...

Jeg er utilpas i omklædningsrummet...

Hej! Jeg er en pige på 11 og har et stort problem!Okay så i idræt, er jeg utilpas fordi jeg er me...

Jeg føler mig anderledes...

Hej! Ungzone.Mit problem er at jeg føler mig anderledes i forhold til de andre...Sådan jeg føler ...

Det føles som om jeg er ved at miste mig selv og jeg ved ikke hvad jeg skal gøre

Jeg er en pige på 15 år jeg ved ikke hvad der er galt med mig jeg kan ikke fokusere på de jeg ska...

Forvirret omkring bedste veninde

HejFor et par uger siden var 6 og 7 klasse fra min skole i København på tur. Jeg havde haft lidt p...

Hjælp til idræt

Jeg har et problem, badet til idræt gør mig utilpas fordi jeg er lidt mere udviklet end de andre. ...

Bad til idræt

Jeg er 11 med en meget udviklet krop, fx hår dernede. Det er lidt mærkeligt til idræt fordi ingen...

Jeg har skole angst

"Skole angst" lyder måske sært men jeg er lige begyndt på en HF uddannelse og missede de 2 først...

Vil gerne have menstruation...

Hej jeg er en pige på 12 år.Mit problem er: at jeg gerne vil have menstruation,fordi min bff har d...

"Jeg brugte jeres råd, om at jeg skulle ses med ham, og det har vi gjort et par gange siden. Føler det kun går frem ad, tak for det"

- Anonym